فونت فارسی استاندار و خوب

طراحی ها امروزه بسیار  فراگیر شده تا آنجایی که اکنون هر کجا که نشسته باشیم کافی است سرخودرا برگردانیم تا انواع و اقسام طراحی‌ها از سقف و چراغ بالای سرمان گرفته تا کفش و فرش زیرپایمان را شامل شود. که هرچقدر زیباتر باشد، لذتش نیز بیشتر است. والبته همه اینها بستگی به مد روز نیز دارد…

طراحی با رایانه نیز امروزه خواستار فراوانی پیدا کرده از تبلیغات تابلوها گرفته تا بسته بنده روی جلد و مارک روی لباسهایمان. که در این طراحی‌ها نوشتار و فونت‌ها حرف اول را می زنند که هرچقدر این انتخاب فونت ها زیباتر باشد قطعا لذتش (حتی برای خوردن چیپسی که پاکتش زیبا طراحی شده) برای فرد بیننده بیشتر است. قطعا تنها فونت انتخاب شده تاثیر گذار نیست و طراحی‌های اطراف و رنگ‌های آن تاثیر بسزایی دارد.

طراحی و انتخاب فونت برای مکان‌های مختلف متفاوت است مثلا طراحی برای یک پایان نامه به یک صورت می باشد و برای یک مجله به صورت دیگر است، همین طور تبلیغ در یک تابلو متفاوت است. حال ملاک انتخاب فونت خوب چیست؟ چه فونت‌های برای چه طراحی‌هایی مناسب است؟

ملاک انتخاب فونت خوب چیست؟

  • دارای انحنا و کشیدگی معنا داری باشد.
  • نقاط با اندازه درست و درجای درستی قرار داده شده باشد.
  • در غالب جمله و کلمه بتوان سریع آن را خواند.
  • برجستگی بی معنا نداشته باشد.
  • دارای اعداد فارسی درستی باشد(برای استفاده از اعداد فارسی پیشنهاد می شود از کیبورد فارسی استاندارد ایرانی Iranian standard Persian keyboard استفاده شود. )
  • و…

یعنی به طور کل هر فونتی برای هرمکانی انتخاب می‌کنید باید این چند ویژگی را درخود جای داده باشد.

امروزه در طراحی‌ها بسیار شاهد فونت‌ها غیر یکنواخت هستیم

چه فونت‌هایی برای چه طراحی‌هایی مناسب هستند؟

فونت ‌Zar و Nazanin و Lotus برای کار در پایان‌نامه‌ها، مقالات و …

فونت Mitra، نستعلیق، فونت‌های گزینه قبلی، فونت‌های فتوشاپ، IranSans، لیلا، فونت‌های شکسته در طراحی‌های تبلیغات

در طراحی واسط کاربری برنامه کامپیوتری بهتر است از فونت‌های ساده با خوانایی بالا  مانند یکان، Tahoma و Nazanin استفاده شود.

برای طراحی سایت می توانید از فونت‌های IranSans، IranYekan، ساحل، شبنم، یکان، وزیر که درحال حاضر برای طراجی سایت بهترین گزینه‌ها هستند استفاده نمایید.

در طراحی واسط کاربری برنامه‌های کامپیوتری از فونت‌هایی با برجستگی زیاد مانند فونت Mitra‌ استفاده نگردد

دقت کنید در طراحی تبلیغات شاید کمی شلوغ کاری باعث زیبایی شود ولی در طراحی واسط کاربری برنامه کامپیوتری به راحتی نتیجه عکس می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *